7 porad, które pomogą Ci w prowadzeniu bloga na platformie WordPress
Witam Was serdecznie po krótkiej przerwie, która spowodowana była rozpoczęciem przeze mnie nowej pracy. Jak to zawsze na początku bywa, musiałem poznać ludzi, otoczenie i przygotować się do nowych realiów – przy okazji napić zintegrować się z nowymi współpracownikami. Jako, że moje nowe źródło dochodu związane jest poniekąd z platformą WordPress, postanowiłem podzielić się z Wami tym, czego się ostatnio nauczyłem. Jestem przekonany, że przynajmniej kilka z wymienionych przeze mnie porad przyda się Wam bez wątpienia… a może nawet tacy starzy wyjadacze jak KMJ i Kurasiu, dadzą się w końcu przekonać do przejścia na WP ;)
1. Zadbaj o SEO
O najlepszych wtyczkach dla platformy WordPress pisałem już co prawda wcześniej, jednak dobrych porad nigdy za wiele. Jednym z pierwszych elementów, które należy skonfigurować na nowym blogu, powinna być właśnie wtyczka odpowiedzialna za SEO. Aktualnie prym w tej kwestii wiodą WordPress SEO by Yoast i All in One SEO Pack. Obydwie są naprawdę świetne i sprawdzą się na każdym blogu. W pracy korzystamy z tej pierwszej, osobiście jednak bardziej preferuję tą drugą – wybór pozostawiam Wam.
2. Wykorzystaj Narzędzia dla Webmasterów Google
Absolutna podstawa funkcjonowania nie tylko bloga, ale i każdego serwisu internetowego. Po autoryzacji witryny mamy dostęp do wielu funkcji, takich jak przesyłanie mapy witryny, sprawdzanie słów kluczowych, linków wychodzących i przychodzących oraz potencjalnych błędów indeksowania. Mamy również możliwość integracji z Google Analytics i innymi usługami koncernu z Mountain View.
3. Zmniejsz współczynnik odrzuceń i włącz raporty danych demograficznych w Google Analytics
Kolejnym ważnym elementem każdego bloga są statystyki. Osobiście przetestowałem możliwości kilku serwisów, które się tym zajmują, jednak to właśnie usługa od wujka Google wiedzie prym w tej kwestii. Niestety problemem, który trapi większość blogów, jest wysoki współczynnik odrzuceń. Jednakże w naszym wypadku jest to całkiem zrozumiałe, w końcu to nie portal internetowy, gdzie użytkownik cały czas zmienia podstrony. Ułatwmy więc sobie życie i odrobinę zmodyfikujmy kod śledzenia umieszczony na naszej witrynie.
Poniżej zmodyfikowany kod śledzenia Universal Analytics (na czerwono zaznaczyłem dodane elementy):
<script> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-37467508-2', 'auto'); ga('require', 'displayfeatures'); ga('send', 'pageview'); setTimeout("ga('send', 'event', 'read', '10 sekund')",10000); </script>
I tak – ga(’require’, 'displayfeatures’); odnosi się do raportów danych demograficznych i zainteresowań. By funkcja ta działała, musimy ją włączyć w panelu GA: Admnistracja – Ustawienia usługi – Włącz raporty danych demograficznych i zainteresowań (aktywacja może czasami nieco potrwać). Z kolei setTimeout(„ga(’send’, 'event’, 'read’, ’10 sekund’)”,10000); odnosi się do współczynnika odrzuceń, który dzięki tej zmianie powinien znacząco się zmniejszyć. Od teraz każda osoba, która będzie na naszym blogu dłużej niż 10 sekund, nawet pomimo faktu, że nie przejdzie na żadną inną podstronę – nie będzie zaliczana do współczynnika odrzuceń. Dodam jeszcze, że element read i 10 sekund możemy zamienić na dowolne frazy.
4. Zintegruj system obsługi komentarzy
Powiadają, że jedynym słusznym systemem komentarzy dla platformy WordPress jest właśnie Disqus. Do niedawna byłem wielkim przeciwnikiem zewnętrznych systemów komentarzy – w końcu niepotrzebnie obciążają one serwis, z którym zostały zintegrowane. Jednak powiedzmy sobie szczerze – jeśli poważnie myślicie o przyszłości Waszego bloga, to jest to nieuniknione. Dzięki takiemu rozwiązaniu możecie połączyć wszystkie napisane, jak i otrzymane komentarze w jednym miejscu. Mam jednak kilka zastrzeżeń, co do działania wtyczki Disqus, dlatego jeśli już się zdecydujecie, to polecam Wam jej bardziej rozbudowaną wersję, czyli Disqus Conditional Load.
5. Analizuj słowa kluczowe (Google Trendy i AdWords)
Nikt nie jest doskonały, ale jeśli już się uczyć, to od najlepszych. Bardzo żałuję, że od początku istnienia Świata Oczami Gracza nie poświęcałem więcej czasu na trafniejszą analizę i dobór słów kluczowych. Nie popełnijcie tego błędu! Zanim zabierzecie się do pisania – sprawdzajcie jak popularne są frazy, które macie zamiar wykorzystać. Uwierzcie mi, czasem inaczej sformułowany tytuł może wiele zmienić i w konsekwencji sprawić, że więcej osób trafi na Waszego bloga właśnie za pośrednictwem wyszukiwarki.
6. Włącz kompresję Gzip i zmniejsz rozmiar plików HTML, CSS i Javascript
Wbrew pozorom nie wszystkie hostingi internetowe oferują nam kompresję Gzip. Dlatego warto zadbać, by nasz serwer miał tą funkcję włączoną. Jest wiele sposobów, by wymusić ją ręcznie np. poprzez dopisanie kilku linijek w pliku .htaccess. Jednak w większości przypadków, jeśli serwer obsługuje funkcję pakowania plików w locie – to domyślnie jest ona włączona (sprawdzić to możecie tutaj). Drugą sprawą jest zmniejszenie rozmiarów plików HTML, CSS i Javascript – przetestowałem w sumie kilkanaście wtyczek i z czystym sumieniem mogę polecić Wam najlepszą z nich – Better WordPress Minify. Warto również skorzystać z serwisu GTmetrix, gdzie możecie przetestować swojego bloga pod względem wydajności.
7. Ustaw znaczniki Schema.org
Z mojego punktu widzenia, na uwagę zasługuje przede wszystkim możliwość wyświetlania własnej oceny w wynikach wyszukiwania (w postaci żółtych „gwiazdek”) – jako przykład podam jedną z naszych recenzji. Możliwości jest jednak o wiele więcej. Jak natomiast mamy odpowiednio oznaczyć nasze teksty, by wujek Google pozwolił nam na wyświetlanie ocen? Możemy to zrobić ręcznie albo… posłużyć się odpowiednią wtyczką. Jak to jednak często bywa, żadna nie jest doskonała – z kilkudziesięciu przeze mnie testowanych wybrałem moim zdaniem najlepszą, czyli Yet Another Stars Rating. To by było na tyle ;) Jeśli macie jakieś pytania, to oczywiście służę pomocą.
Witam, ja z takim małym pytankiem :). Czy to właśnie wtyczka Yet Another Stars Rating umieszcza gwiazdki pod opisem w Google? Czegoś takiego właśnie szukam, bo wtyczka WP Review którą teraz mam zainstalowaną nie spełnia moich wymagań. I drugie, ile czasu trzeba czekać, bądź ile ocen mieć, aby oceny zaczęły wyświetlać się w Google. Bo podejrzewam że nie następuje to od razu. Dzięki za pomoc.
Cześć, wtyczka YASR umieszcza we wpisach kod, który może być interpretowany przez Google właśnie jako „gwiazdki” w wynikach wyszukiwania. Z tego co pamiętam w opcjach wtyczki można nawet wybrać – czy będzie to recenzja użytkownika, czy średnia ocen odwiedzających. Osobiście jakiś czas temu zrezygnowałem ze wspomnianej wtyczki na rzecz https://pl.wordpress.org/plugins/kk-star-ratings/ – jest sporo „lżejsza” i łatwiejsza w modyfikacji.
Jeśli chodzi o czas oczekiwania, to wydaje mi się, że powinno to być maksymalnie kilka tygodni – poniżej kilka porad:
1. Po instalacji wtyczki i dodaniu recenzji (lub po oddaniu kilku głosów przez odwiedzających – jeśli taką opcję wybrałaś), sprawdź czy kod jest widoczny na stronie i poprawnie interpretowany przez Google: https://search.google.com/structured-data/testing-tool
2. Jeśli chcesz sprawdzić czy wyszukiwarka dobrze odczytała kod, to wystarczy w adresie strony, którą chcesz sprawdzić dodać „site:”, np: „site:ADRES_PODSTRONY”. Pamiętaj jednak, że można to zrobić dopiero po ponownej indeksacji podstrony przez Google.
3. Jeśli w dwóch powyższych przypadkach wszystko działa, możesz sprawdzić czy gwiazdki pokazują się w wynikach organicznych – po prostu poszukaj danej podstrony w wyszukiwarce.
Dzięki za rzeczowe info :) Ja ostatecznie zrezygnowałam z YASR. Próbowałam ją instalować i ta wtyczka psuła mi ustawienia na głównej stronie, nie wiem dlaczego, więc dałam sobie spokój. I też zainstalowałam kk Star i rzeczywiście działa fantastycznie. Dokładnie o to mi chodziło. WP Review jest niezła, ale całkowicie nie odpowiada mi jej forma wizualna. I dziękuję za wytyczne do posprawdzania kodów, na pewno mi się to przyda.
Adrian, po pierwsze, wielkie dzięki za tego rodzaju wpis, właśnie tego teraz potrzebuję. Czy możesz napisać o swoich zastrzeżeniach wobec wtyczki Disqus oraz dlaczego uważasz, że lepiej zainstalować Disqus Conditional Load? Także, czy od listopada 2014 kiedy opublikowałeś ten tekst natknąłeś się wśród społeczności WordPressa na kolejną wartą uwagi i instalacji wtykę o której jeszcze nie napisałeś? Pozdrawiam, Adam.
Cześć, staram się na bieżąco testować nowe wtyczki, ale ostatnio mam ciężko z czasem. Pewnie już sprawdzałeś inny tekst dotyczący WP: https://gracz.org/top-10-najlepsze-wtyczki-do-wordpressa/ – jeśli nie, to może któraś z wymienionych tam wtyczek Cię zainteresuje. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaką funkcjonalność chciałbyś dodać na blogu. Odnośnie Disqus Conditional Load, to po prostu ma więcej opcji personalizacji (można np. wyłączyć niepotrzebne ładowanie skryptu count.js – w miejscach gdzie nie ma komentarzy) niż podstawowa wersja wtyczki Disqus, dlatego ją polecam :)
Jeszcze mała aktualizacja dotycząca Google Analytics, od kilku tygodni już nie trzeba modyfikować kodu, by włączyć „raporty danych demograficznych i zainteresowań” – wystarczy włączyć „Funkcje reklamodawcy” w Administracja / Ustawienia usługi.
Tak, sprawdzałem, dziękuję za odpowiedź. Co do google: dziś z nimi rozmawiałem planując kampanię, nie dla bloga ale związaną z moją pracą i jestem zadziwiony tempem rozwoju ich usług, strasznie to się profesjonalizuje i szybko zmienia. Więcej wolnego czasu życzę zatem. Jakbyś jeszcze dalej się zastanawiał nad opisywaniem wordpressa i dbania o bloga/stronę to ja bardzo chętnie poczytam.