Jak wybrać odpowiedni hosting i sprawdzić jego wydajność – Poradnik WordPress
Wielokrotnie na łamach naszego bloga wspominałem o tym dlaczego tak ważny jest wybór dobrej platformy hostingowej. Po pierwsze jeśli już na początku dobrze wybierzecie, to pozwoli to Wam w późniejszym okresie oszczędzić wielu problemów i niedogodności, a po drugie wpłynie na pozytywny odbiór Waszej witryny w sieci. Bo przecież nic tak nie wkurza jak długie ładowanie się poszczególnych podstron czy grafik, co może niekorzystnie wpłynąć na kondycję naszej strony. Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia narzędzi do analizy wydajności witryn internetowych, zachęcam Was do lektury naszych wcześniejszych poradników, które znajdziecie poniżej.
![]() |
Jak założyć bloga i dlaczego warto wybrać platformę WordPress? —> Przejdź do poradnika |
![]() |
Jak dodać statystyki Google Analytics do WordPressa? – Poznaj 4 proste sposoby —> Przejdź do poradnika |
![]() |
Najlepsze wtyczki do WordPressa 2023, czyli przydatne i darmowe pluginy! —> Przejdź do poradnika |
W sieci dostępne jest całe mnóstwo pakietów hostingowych, mimo to w naszym kraju prym wiedzie w zasadzie dwóch usługodawców, czyli nazwa.pl oraz home.pl, którzy skupiają w swoich rękach większą część polskiego rynku. To ich reklamy widzicie najczęściej przeszukując sieć. Na przestrzeni lat miałem z nimi styczność zarówno osobiście, jak i dzięki moim poprzednim pracodawcom. Generalnie większość usługodawców zapewni Wam usługi na przyzwoitym poziomie, często będzie się to jednak wiązało ze sporym kosztem, którego można przecież uniknąć. W końcu tak jak wspominałem, usługodawców jest całe mnóstwo, dlaczego więc mamy skupiać się na tych największych i (często) najdroższych? Pomocna w wyborze właściwego hostingu może okazać się się strona poświęcona opiniom na temat polskich platform hostingowych, czyli serwis WebHostingTalk. Właśnie na nim pod tym linkiem znajdziecie zestawienie większości polskich firm oferujących hosting oraz sprzedaż i przedłużanie domen.
Niestety w zeszłym roku forum to zostało przejęte (wykupione) przez właścicieli firmy hostingowej nazwa.pl, co jak sami się domyślacie nie wpłynęło pozytywnie na jego wiarygodność. Jeśli jednak zapomnimy o pozycjach w rankingu i skupimy się na pozytywnych recenzjach użytkowników, to szybko wyjdzie na jaw, że firmy z pierwszych miejsc mimo skupienia wokół siebie wysokiej ilości domen – mają ich najmniej (niestety nie można posegregować listy według tego kryterium). Sugeruję więc analizować ją właśnie według średniej wartości ocen użytkowników, przy okazji oczywiście zwracając uwagę na ich ilość. Tym się poniekąd kierowałem wybierając mojego aktualnego usługodawcę, którego suma ocen użytkowników oraz ich średnia jest najwyższa w całym zestawieniu! Takiej rekomendacji nie można przegapić.
Zanim jednak dokonacie wyboru lub podejmiecie decyzję o zmianie aktualnego hostingu polecam przetestować ofertę kilku usługodawców (większość z nich oferuje hosting testowy) i wybrać tą najlepiej dopasowaną do Waszych potrzeb. Dzięki temu będziecie mogli sprawdzić panel konfiguracyjny hostingu oraz przetestować faktyczne parametry techniczne danego serwera. Do tego ostatniego pomocne mogą okazać się serwisy oferujące kompleksowy test Waszego bloga czy witryny internetowej, takie jak:
1. GTMetrix
Jeden z popularniejszych serwisów analizujących wydajność stron internetowych. Pomoże Wam sprawdzić ładowanie poszczególnych elementów oraz wyeliminować błędy wynikające z niewłaściwego zastosowania określonych skryptów czy parametrów. Nieoceniony przy testowania serwisów działających na platformie WordPress.
2. WebPagetest
Rozszerzona wersja GTMetrix, która nieco bardziej skupia się na czasie ładowania i wydajności poszczególnych elementów naszej strony. Prawdziwa kopalnia wiedzy dla osób lubujących się w optymalizacji.
3. Website speed test
Kolejne narzędzie testujące skupiające się na rozmiarach oraz czasach ładowania poszczególnych elementów. Od powyższych wyróżnia się prostotą interfejsu, ale co za tym idzie analizuje tylko podstawowe informacje.
4. PageSpeed Insights
Googlowski serwis do analizy wydajności stron internetowych, który skupia się właściwie na analizie potencjalnych błędów oraz skryptów mających spowalniać ładowanie stron. Znajdziecie tutaj jedynie podstawowe dane. Pamiętajcie również o analizie wszystkich błędów pojawiających się w Google Search Console, gdyż dzięki temu dowiecie się o niezarejestrowanych przez Was problemach z działaniem serwera.
Tak więc w kwestii wyboru hostingu polecam przetestować kilka rozwiązań i wybrać to odpowiadające Waszym wymaganiom. Jeśli jednak nie dysponujecie odpowiednią ilością czasu, to tak jak wspominałem wcześniej – zawsze możecie posłużcie się opiniami innych internautów. W wypadku przenoszenia hostingu ważną rzeczą jest oczywiście pomoc przy migracji do innego usługodawcy, ale tutaj również możecie liczyć na wsparcie. Moją migrację opisałem już w osobnym tekście, który znajdziecie tutaj. Pozostaje mi więc tylko życzyć Wam bezstresowego korzystania z hostingu i skupienia się na prowadzeniu bloga, co sam uczyniłem zakotwiczając go na serwerach Futurehost ;)
Może dołączysz do dyskusji?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, możesz być pierwszy!