Jak założyć bloga i dlaczego warto wybrać platformę WordPress?
Nieustannie przybywa osób, które na poważnie myślą o założeniu własnego bloga lub serwisu internetowego. Wszystko dlatego, że w dzisiejszych czasach stało się to łatwe jak nigdy wcześniej. Wystarczy bowiem kilka kliknięć, by cieszyć się swoim miejscem w sieci. Niestety nie zawsze wpływa to pozytywnie na jakość publikowanych treści, ale przynajmniej niejednokrotnie mamy okazję poznać wiele interesujących informacji z dziedzin wszelakich. Osobiście najbardziej sobie cenię blogi dotyczące elektronicznej rozrywki, ale w dzisiejszych czasach każdy znajdzie przecież coś dla siebie.
1. Dlaczego właśnie blog?
Dla mnie wybór jest prosty. Blog pozwala na wolność w wyborze tematów i generalnie może go prowadzić zarówno jedna, jak i kilka osób. Oczywiście blog wymaga sporo pracy i stałego zaangażowania – szczególnie na początku swojej działalności, jednak w późniejszym okresie może się stać naszą wizytówką w sieci, a nawet pomóc w znalezieniu interesującej pracy. Zanim jednak zabierzecie się do pisania, musicie zastanowić się jeszcze nad kilkoma ważnymi kwestiami.
2. Wstępna koncepcja bloga i wybór nazwy
Według mnie to najważniejszy element, nad którym warto pomyśleć przed stworzeniem własnego bloga. Najlepiej rozpiszcie sobie elementy na których się znacie i którymi potencjalnie chcielibyście się podzielić z szerszą widownią. Potem pozostaje kwestia wyboru nazwy i domeny, który biorąc pod uwagę dzisiejsze zainteresowanie – do najłatwiejszych nie należą. Najlepiej zróbcie sobie listę potencjalnych nazw, a potem sprawdźcie, które z nich są dostępne (wolne) – możecie to zrobić np. na stronie najtanszedomeny.pl. Jeśli już zdecydujecie się na rodzimą domenę z końcówką „.pl”, to pierwszy rok dostaniecie praktycznie za darmo, kolejne 12 miesięcy to natomiast wydatek rzędu 70-120 zł rocznie (w zależności od usługodawcy).
3. Wybór platformy do blogowania
Mamy tutaj do wyboru kilka możliwości. Pierwszą z nich jest darmowa platforma od Google, czyli blogger.com. Jeżeli jednak zależy Wam na pełnej swobodzie w customizacji serwisu, to wybór jest jeden – WordPress. Tutaj jednak ponownie nie ograniczamy się do jednej opcji. Możecie bowiem skorzystać z usług serwisu wordpress.com, gdzie po założeniu konta mamy dostęp do darmowego pakietu hostingowego. Powiedzmy sobie jednak szczerze, ma ono sporo ograniczeń i do tego na naszym blogu wyświetlane będą reklamy (można oczywiście zapłacić i wtedy opisane niedogodności znikną). Alternatywą i według mnie najlepszym rozwiązaniem jest instalacja WordPressa na własnym hostingu. Mamy wtedy pełną kontrolę nad naszym blogiem – pełną listę różnic między wordpress.com a wordpress.org (własny hosting) znajdziecie tutaj. Do tego potrzebny jest nam oczywiście dedykowany hosting internetowy – ale o tym już za chwilę.
4. Wybieramy hosting dla naszego bloga
O tym, jak ważny jest dobry wybór w tej kwestii wspominałem już przy okazji tekstu Jak wybrać hosting i przenieść bloga. Warto dobrze przemyśleć tą decyzję, gdyż może rzutować ona na Wasze przyszłe działania. Dlatego, jeśli chcecie bezstresowo zająć się pisaniem tekstów i mieć pewność, że Wasz serwis ma zapewniony szybki i stabilny hosting polecam Wam futurehost.pl. W dodatku mamy tutaj możliwość autoinstalacji najpopularniejszych systemów CMS, a w tym także i platformy WordPress. Wystarczy dosłownie parę kliknięć i Wasz blog pojawi się w sieci. Mamy także dostęp do kopii bezpieczeństwa i całego szeregu innych przydatnych funkcji.
5. Rozwijaj swój serwis i planuj przyszłe publikacje
Prowadzenie bloga szczególnie na początku może zająć Wam sporo czasu i zmusić do nauczenia się wielu nowych rzeczy, np. związanych z programowaniem. Pamiętajcie jednak żeby się nie poddawać i dalej podążać wcześniej zaplanowaną ścieżką. Nie przejmujcie się również jeśli na początku Wasz blog nie będzie zbyt często odwiedzany. Zainteresowanie przychodzi z czasem, a zapracujecie sobie na nią ciekawymi i interesującymi tekstami. Tymczasem trzymam kciuki i życzę powodzenia! :)
Polecam Wam również stronę naszego partnera technologicznego futurehost.pl dotyczącą hostingu WordPress oraz nasze pozostałe poradniki, które niewątpliwie przydadzą się każdemu początkującemu blogerowi.
Zajrzałem po latach na bloggera. Ma mniejsze możliwości, bo albo moje szablony były zbyt przestarzałe albo odstąpiono od możliwości edycji graficznej układu strony i swobodnego dodawania widżetów. Na wordpressie darmowym są reklamy i to już mówi samo za siebie + z tego co pamiętam nie dało się instalować wtyczek lub 90% nie obsługiwało darmowej wersji bez hostingu.
Zainwestowanie w jakikolwiek płatny hosting to więc konieczność, a z CMSów wordpress wygląda nieźle. Nie tylko dobrze się starzeje, co inteligentnie rozwija i dopasowuje do standardów.
Jeśli chodzi o WP, to moim zdaniem sens ma tylko własny (dedykowany) hosting. Mamy wtedy dostęp do pełnej personalizacji strony oraz wolny wybór w kwestii wtyczek i modyfikacji. Generalnie wiele osób narzeka na WP, ale będąc szczerym… nie wyobrażam sobie teraz stawiać bloga na innej platformie :)