Top 10: Najlepsze filmy science fiction 2015 roku według Gracza
Kolejny rok zmierza już ku końcowi, nadchodzi więc czas podsumowań. W 2014 roku światło dzienne ujrzało kilka interesujących filmów z gatunku science fiction – czy również i 2015 można zaliczyć do udanych? O tym już za chwilę. Zanim jednak przejdziemy do listy polecanych przez nas tytułów, chciałbym przedstawić Wam trzy największe filmowe rozczarowania 2015 roku z gatunku science fiction. Nie są to rzecz jasna filmy kiepskie, po prostu z jakichś powodów zawiodły pokładane w nich nadzieje i oczekiwania. Szczegóły znajdzie już bezpośrednio w recenzji każdego z nich.
Science fiction 2015 – nasze największe rozczarowania
Moim zdaniem rok 2015 pod względem filmów science fiction był dość przeciętny, zwłaszcza porównując go do 2014. Tytułów było sporo, ale większość z nich jest niestety mocno średnia. Mijający rok był jednocześnie okresem wielkich rozczarowań. Jeśli miałbym wybrać najgorszy film science fiction 2015 roku, to bez wątpienia byłby to Jupiter: Intronizacja, którego recenzji z szacunku dla innych dzieł Wachowskich postanowiłem nie napisać. Tak więc, skoro największe rozczarowania mamy już za sobą, przejdźmy do tych tytułów z 2015 roku, które chcemy Wam polecić.
Science fiction 2015 – najlepsze filmy według Gracza
Poniżej postaraliśmy się zebrać nie tylko wysokobudżetowe produkcje, ale i te stworzone bez dużego nakładu finansowego. Znajdziecie tutaj filmy będące bezpośrednimi przedstawicielami gatunku, jak i te z pogranicza science fiction (niektóre tylko zahaczają o tą tematykę). Nie jestem żadnym ekspertem w tej kwestii, po prostu kocham kino – o czym wspominałem już wiele razy. Wiele razy zdążyłem się również przekonać, że tytuł który dla kogoś będzie arcydziełem – ktoś inny uzna za szmirę i bez zmrużenia oka zmiesza z błotem przy pierwszej lepszej okazji… Ale to już temat na inne rozważania :)
1. Mad Max: Na drodze gniewu | George Miller
Dawno zapomniany bohater powraca po 30 latach, by zaprowadzić porządek w ruinach dawnego świata. Fenomenalny film, zabierający widza w podróż po pustkowiu, z której powrócą jedynie najsilniejsi. Szalony Max jeszcze nigdy nie był w takiej formie!
2. Chappie | Neill Blomkamp
Twórca niezłego Dystryktu 9 i średniego Elizjum zaprezentował nam film na pograniczu akcji, komedii i science fiction. Połączenie to okazało się iście wybuchowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wystąpili tam również członkowie zespołu Die Antwoord.
3. Ex Machina | Alex Garland
Film przedstawia relacje pewnego mężczyzny z bardzo zaawansowaną sztuczną inteligencją, którą po wygraniu konkursu przyjdzie mu testować. Szybko jednak wychodzi na jaw, że sam jest częścią eksperymentu, w którym badane są jego reakcje.
4. Monsters: Dark Continent | Tom Green
Pojawianie się obcych na naszej planecie stanowi tutaj tło dla historii przyjaciół, którzy postanowili wybrać się na front. W istocie jest to dramat o zmaganiach i dylematach żołnierzy walczących na wojnie, której zasadność zaczynają powoli kwestionować.
5. Shadows on the Wall | Ben Carland
Trójka przyjaciół konstruuje urządzenie zdolne do przysłania sygnału w dowolne miejsce w kosmosie. Początkowo wydaje się, że wynalazek jest nadzieją na poznanie wszechświata, jednak ktoś zaczyna odbierać sygnał i ponownie przysłać go na Ziemię.
6. Extinction | Miguel Angel Vivas
Historia grupy ocalałych, która próbuje przetrwać w pokrytym śniegiem świecie. Wszystko to za sprawą wirusa, który zmienił ludzi w potwory… ale chyba już wiecie czego się spodziewać. Tytuł ten obejrzałem zupełnie przypadkiem i miło mnie zaskoczył.
7. Hidden | Matt Duffer, Ross Duffer
Kolejny film na naszej liście, traktujący o przetrwaniu w świecie opanowanym przez żądne krwi bestie. Śledzimy tutaj zmagania rodziny ukrywającej się w schronie. Tytuł ten wyróżnia przede wszystkim niezła atmosfera i zaskakujące zwroty akcji.
8. Klucz do wieczności | Tarsem Singh
Film akcji z motywem przenoszenia świadomości do innego ciała. Główny bohater chcąc uniknąć niechybnej śmierci decyduje się na zamianę swojego „truchła” na młodsze. Zabieg ten niesie jednak za sobą pewne konsekwencje, o czym szybko się przekonuje.
9. Maggie | Henry Hobson
Dramat z Arnoldem Schwarzeneggerem (zgadza się, Arnie też gra w dramatach). I nie jęczcie proszę, że to nie jest sajensfikszyn, bo film z zombie dziejący się w przyszłości też się nadaje :) Śledzimy tutaj losy ojca, którego córka stopniowo zamienia się w nieumarłą.
10. Circle | Aaron Hann, Mario Miscione
Tytuł ten bez wątpienia nawiązuje do filmu Cube z 1997 roku. Kilkanaście osób budzi się w jednym pomieszczeniu, a co dwie minuty ginie jedna z nich. Zebrani starają się więc znaleźć jakiejś racjonalne wytłumaczenie tej sytuacji i ujść z życiem.
11. Southbound | Roxanne Benjamin, David Bruckner, Patrick Horvath, Radio Silence (dodano 15.02.2016)
Jest jeszcze jeden film, który chciałbym Wam polecić – częściowo ukazał się on pod koniec 2015 roku (premiera na kilku festiwalach), ale w kinach zagościł dopiero w lutym 2016. Tytuł ten składa się z kilku epizodów, w których poznamy historie osób wplątanych w wir wydarzeń w pewnym tajemniczym miasteczku i jego okolicach.
Chappie był ciekawy i świetnie zrobiony, ale ma masę dziur logicznych i wkurzający po jakimś czasie duet Die Antwoord. Atuty tego filmu stały się troszkę jego wadami. Natomiast do zestawiania nie pasuje mi Klucz do Wieczności, bo to trochę inna liga w stosunku do reszty tytułów :P A tak poza tym, to nasze zestawienia są całkiem zbliżone ;)
Ja tam lubię ekipę z Die Antwoord. Może i momentami irytowali, ale byli interesującym „dodatkiem” do filmu – chociaż podejrzewam, że i bez nich Chappie by się obronił. W tym tygodniu przygotuję listę premier science fiction na najbliższe miesiące, ciekawe jakie niespodzianki czekają nas w 2016 roku.