Top 10: Najlepsze wtyczki do WordPressa #2
Witam Was w drugiej edycji naszego zestawienia najlepszych wtyczek do platformy WordPress. Jeśli wcześniej nie mieliście okazji zapoznać się z naszymi poradnikami, to zapraszam do lektury pierwszej edycji naszego Top 10 oraz 7 porad, które pomogą Wam w prowadzeniu bloga na platformie WordPress (kilka z poniższych wtyczek było już tam wspominanych). Z uwagi na fakt, że zarówno w domu jak i w pracy zajmuję się blogami opartymi na WP, staram się na bieżąco sprawdzać warte uwagi pluginy. W końcu każdy z nich może ulepszyć nasz blog, dodać do niego jakąś ciekawą funkcjonalność lub sprawić, że życie każdego blogera będzie po prostu o wiele łatwiejsze :)
1. Yasr – Yet Another Stars Rating
Znaczniki Schema.org (m.in. popularne „gwiazdki”) są bez wątpienia jednymi z ważniejszych elementów wyróżniających konkretne strony w wynikach wyszukiwania wujka Google. Dzięki tej wtyczce będziemy mogli (bez zbędnego zagłębiania się w temat) dodać je do naszego bloga. Ponadto możemy wybrać – czy w wynikach wyszukiwania wyświetli się ocena nasza czy naszych czytelników.
2. Better WordPress Minify
Temat optymalizacji poruszałem już w naszym poprzednim poradniku. Według mnie jest to najlepsza wtyczka do tego typu zadań. Konfiguracja jest prosta i każdy z Was powinien ją bez problemu „ogarnąć”. W razie problemów z działaniem bloga, wystarczy spróbować wykluczyć określone pliki w zakładce Manage enqueued Files.
3. Responsive Lightbox by dFactory
Przez długi czas korzystałem z innego pluginu, ale w końcu trzeba iść do przodu :) Wtyczka ta pozwala nam dodawać określone efekty do plików graficznych (kliknijcie w obrazek powyżej) i galerii na naszym blogu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – w końcu przeglądanie galerii powinno być przyjemnością!
4. Lazy Load for Videos
Moje niedawne odkrycie :) Plugin ten powoduje, że zamiast ładować skrypt YouTube we wpisach – ładuje się tylko grafika imitująca ich podgląd. Dopiero po jej kliknięciu wczytuje się samo video, a użytkownicy w większości przypadków nie zauważą nawet różnicy. Korzyść z tego jest taka, że wpisy z dużą ilością filmików ładują się o wiele szybciej.
5. Scroll Triggered Boxes
Jednym ze sposobów na zachęcenie użytkowników do odwiedzania wybranych przez nas wpisów, może być właśnie dyskretnie pokazujące się okienko – z określoną zawartością. I wbrew powszechnym opiniom – nie musi ono wcale zasłaniać nam pół ekranu, ani powodować frustracji. Ma być po prostu dyskretne :)
6. WP-Optimize
Nie wiem jak Wy, ale ja do niedawna nie zdawałem sobie sprawy z faktu, że WP przechowuje w bazie danych wszystkie szkice naszych wpisów (zajmują sporo przestrzeni). Ta wtyczka pomoże więc nieco „odchudzić” naszą bazę danych. Zanim jednak się za to zabierzecie, pamiętajcie o utworzeniu jej kopii!
7. Advanced Custom Fields
Wtyczka, która przyda się głównie osobom korzystającym z WP przy bardziej rozbudowanych projektach. Możemy dzięki niej dodawać do wpisów (i nie tylko) własne pola służące do wpisywania danych i wartości – a to z kolei wykorzystać wedle uznania.
8. TablePress
Jeśli lubicie wszelkiego rodzaju tabelki, to powyższa wtyczka pomoże Wam je tworzyć, uporządkować i zarządzać nimi z jednego miejsca w panelu WP. Jeśli poza tabelkami interesują Was również ikonografiki, to zajrzyjcie jeszcze na piktochart.com i infogr.am.
9. Search & Filter
Przetestowałem ostatnio wiele wtyczek związanych z sortowaniem, dzięki którym możemy dodać do naszego bloga czy serwisu funkcje np. porównywarki czy rankingu (na podstawie określonych kryteriów). Jeśli poważnie myślicie o takich rozwiązaniach, to warto sięgnąć po bardziej rozbudowaną, płatną wersję tej wtyczki.
10. Codestyling Localization / Poedit
I w końcu ostatnia z prezentowanych dzisiaj wtyczek, która pozwala na spolszczanie dowolnych pluginów oraz motywów. Niestety nie jest aktualizowana od jakiegoś czasu, dlatego w razie problemów polecam Wam skorzystanie z edytora Poedit, który pozwoli na ręczną edycję plików odpowiadających za wersje językowe.
Uwagi końcowe
Pamiętajcie, że każda z wymienionych wtyczek została przetestowana i nie powinna sprawiać problemów, jednak ich działanie zależy w dużej mierze od Waszego serwera, bazy danych i konfiguracji WP. Jeśli więc dany plugin nie działa lub powoduje błędy, może to wynikać z konfliktu z innymi aktywnymi wtyczkami lub głównym motywem. Osobiście nowe wtyczki i konfiguracje sprawdzam najpierw na innej instalacji WP (blog testowy), by uniknąć potencjalnych problemów i przestojów w działaniu bloga – Wam polecam to samo. I nie zapomnijcie o tworzeniu kopii bazy danych! :)
Dobre rady.
Dziękuję, polecam się na przyszłość :)