PC Shareware 03/1999 – moje pierwsze czasopismo komputerowe
Istniały kiedyś czasy, kiedy Internet w Polsce dopiero raczkował, a potrzebnych informacji dowiadywaliśmy się z wszelkiej maści pism komputerowych…
Może te czasy wydają się dzisiaj bardzo odległe, ale tak w istocie było! Korzystając więc z okazji chciałbym opowiedzieć Wam o pierwszym czasopiśmie związanym z komputerami w mojej kolekcji. Jeszcze kilkanaście lat temu takie magazyny były powszechnie dostępne w każdym kiosku czy drogerii, a dzisiaj stanowią praktycznie wymarły gatunek, który jest jedynie wspomnieniem po zamierzchłych czasach. Zmiany te zostały zresztą uchwycone w filmie Thank You for Playing: Kultowe magazyny o grach, który możecie obejrzeć poniżej – do czego gorąco Was zachęcam.
Skąd w ogóle wpadłem na pomysł, żeby napisać o starym czasopiśmie komputerowym? Po prostu robiąc ostatnio porządki u moich rodziców, natknąłem się na zbiór magazynów z lat 90. i początku 2000. Po szybkiej weryfikacji okazało się, że najstarszy jest właśnie PC Shareware z pierwszej połowy 1999 roku. Sprawdźmy więc, co to za magazyn i co można było znaleźć w gazecie komputerowej sprzed ponad 20 lat.
Czym był magazyn PC Shareware?
PC Shareware to czasopismo, które miało duże znaczenie dla rozwoju kultury komputerowej w Polsce. Był to dość specyficzny magazyn poświęcony tematyce oprogramowania typu shareware oraz freeware. Jak jednak sama nazwa wskazuje, pierwsze z nich przeważało. Oprogramowanie typu shareware, to po prostu programy udostępniane użytkownikom z pewnymi ograniczeniami lub przez określony limit czasowy, by ten mógł je wypróbować przed potencjalnym zakupem. W praktyce jednak ograniczenia te były często na tyle mało istotne lub łatwe do ominięcia, że z aplikacji typu shareware można było korzystać w taki sam sposób, jak z pełnych wersji (pamiętny przykład aplikacji WinRAR). W tamtych czasach (lata 90.) powszechne było również wykorzystywanie wszelkiej maści cracków, keygenów lub po prostu udostępnianie innym tzw. seriali (kodów licencyjnych aplikacji).
PC Shareware znane było nie tylko z recenzji i opisów nowych programów, ale także z sekcji, takich jak: porady techniczne, wskazówki dotyczące programowania, czy artykuły na temat nowych technologii. Czasopismo oferowało czytelnikom praktyczne informacje, które można było wykorzystać w codziennej pracy z komputerem.
PC Shareware zastąpione przez PC Format
Pierwsze wydanie PC Shareware ukazało się w 1994 roku, kiedy to komputery osobiste stawały się coraz bardziej popularne w Polsce. Na początku do gazety dołączone były dyskietki, a w późniejszych latach zmieniono je na płyty CD. Czasopismo szybko zdobyło uznanie i oddaną grupę czytelników, którzy szukali informacji na temat nowych programów. Warto dodać, że za PC Shareware odpowiadało dobrze znane w Polsce wydawnictwo Silver Shark, które zostało po 2000 roku przejęte przez wydawnictwo Bauer. Ostatni numer magazynu (04/2000) ujrzał światło dzienne w lipcu 2000 roku, a łącznie ukazało się 51 wydań. To nie był jednak koniec PC Shareware, ponieważ zostało one zastąpione przez pismo PC Format (2000-2022). Zresztą informował o tym na łamach obydwóch czasopism redaktor naczelny Mariusz Turowski – więcej informacji znajdziecie w katalogu zamkniętych czasopism komputerowych.
Podzespoły mojego pierwszego PC
Przeglądając magazyn natknąłem się na ulotkę z ofertą mojego pierwszego PC. Przetrwała tam ponad 20 lat i niesamowite było patrzeć na nią dzisiaj. Historia była taka – w 1999 roku po długich namowach rodzice zgodzili się kupić mi pierwszego PC-eta, a był to środkowy zestaw ze zdjęcia (SIRIUS II 400C DVD) za 3499 zł. Co ciekawe firma sprzedająca ten komputer pomyliła się w podzespołach. Tym sposobem zamiast karty grafiki 8 MB AGP DVD TV (czymkolwiek była, ale podejrzewam że chodziło o kartę SiS DVD 8 MB), trafiła mi się Riva TNT 16 MB. W tamtych czasach to była kolosalna różnica i dzięki temu mogłem bez problemu grać we wszystkie ówczesne gry. Pełną specyfikację posiadanych przeze mnie komputerów znajdzie tutaj.
PC Shareware 03/1999 – zawartość
Jedną z cech PC Shareware była dodawana do każdego wydania dyskietka, a w późniejszym okresie płyta CD-ROM, na której znajdowały się różnego rodzaju programy, gry i narzędzia, które można było przetestować i wykorzystać na własnym komputerze. Była to prawdziwa gratka dla czytelników, którzy mogli odkrywać nowe programy i eksperymentować z różnymi konfiguracjami. Pamiętajcie, że w tamtych czasach Internet w Polsce nie był tak powszechny jak dzisiaj. Poniżej kilka wybranych aplikacji z płyty dołączonej do PC Shareware w 1999 roku:
- Winamp (dawniej najpopularniejszy program do obsługi plików muzycznych)
- SmartDrow (program do tworzenia wykresów)
- McAfee VirusScan (rzekomo program antywirusowy)
- DOS Navigator (menedżer plików, klon programu Norton Commander)
- The Bat! (klient poczty e-mail)
- Descent 3 Demo (wersja demonstracyjna trójwymiarowej gry akcji)
PC Shareware zapisało się w historii polskiej sceny komputerowej jako magazyn, który wprowadził wielu z nas w świat programów shareware, rozwijając naszą wiedzę i umiejętności, przy okazji opisując nam nas ówczesne technologie. Było to nie tylko czasopismo, ale również społeczność komputerowa, która po dziś dzień wspomina ten wyjątkowy magazyn z sentymentem. Jeśli chcecie poczytać stare czasopisma o grach i nie tylko, to znajdziecie je na stronie archiwum Internet Archive.
Może dołączysz do dyskusji?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, możesz być pierwszy!