Przeprowadzka z home.pl do Futurehost – zmieniamy hosting i przenosimy bloga
Do tej pory nie poruszałem tematu hostingu internetowego na naszym blogu, a jest to przecież ważny element i powinno się o niego zadbać zawczasu. Jeśli więc myślicie poważnie o posiadaniu jakiegokolwiek serwisu internetowego lub bloga i chcecie uniknąć w przyszłości wielu problemów – temat ten powinien Was zainteresować. Na początek jednak słów kilka o moim poprzednim usługodawcy. Nie chcę tutaj nikogo oczerniać, ale po trzech latach borykania się z wieloma problemami, takimi jak: długi czas dostępu, błędy 503 i przerwy w dostępności usługi – postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć lepsze miejsce dla naszego bloga.
Moja opinia o home.pl po trzech latach współpracy
Kiedy w 2012 roku na zajęciach z socjologii mediów (pozdrawiam dr Patrycję Bałdys) przygotowywałem wstępny projekt bloga, wybór hostingu wydawał mi się sprawą dość marginalną. Zdecydowałem się więc na pierwszy lepszy pakiet znaleziony w Internecie, a że dali rabat -50%, to i skusiłem się od razu. Nie miałem wtedy zupełnego pojęcia ani o samej platformie WordPress, ani tym bardziej o parametrach „dobrego” serwera. Po prawie trzech latach korzystania z hostingu w home.pl byłem więc coraz bardziej rozczarowany – zarówno jakością usługi, jak i obsługą (więcej opinii znajdziecie tutaj). Na szczęście z czasem moja wiedza nieco się poszerzyła i zdałem sobie sprawę, jak złego wyboru dokonałem… Uznałem wtedy, że najwyższy czas to zmienić!
Jak wybrać najlepszy hosting? Najpierw przetestuj!
Większość usługodawców hostingowych w naszym kraju oferuje możliwość przetestowania wybranego pakietu przed jego zakupem. To świetna okazja, by zainstalować „czystą” wersję WP lub sklonować nasz serwis i sprawdzić jak działał będzie w nowym środowisku. Osobiście przetestowałem kilka najpopularniejszych pakietów (ponadto w pracy korzystamy z usług kilku firm hostingowych), miałem więc porównanie i wybrałem moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. Zdecydowałem się na pakiet od Futurehost.pl, gdzie nie tylko dodano mi w bonusie miesiące pozostałe do końca umowy z home.pl, ale i zaoferowano bezpłatną pomoc w przeniesieniu usługi. Polecam Wam ich serwery z czystym sumieniem. W tym wypadku różnica była naprawdę znaczna, szczególnie w szybkości ładowania bloga i jego elementów.
Sprawdzamy parametry i testujemy nasz serwer
Przejdźmy teraz do mojego ulubionego elementu, czyli listy serwisów na których możecie sprawdzić prędkość ładownia swojej strony i poznać wydajność hostingu, na którym jest umieszczona. W tej kwestii wybór jest naprawdę spory, dlatego postanowiłem przedstawić Wam moim zdaniem najlepsze z nich:
1. GTmetrix – gtmetrix.com
2. WebPagetest – www.webpagetest.org
3. Website speed test – tools.pingdom.com/fpt
4. PageSpeed Insights – developers.google.com/speed/pagespeed/insights
Od razu zaznaczę, że pozycja numer trzy oferuje według mnie najwięcej danych. Znajdziecie tam naprawdę ogrom informacji o parametrach zarówno Waszego bloga czy strony, jak i serwera na którym się one znajdują.
Jak przenieść bloga na inny serwer – krok po kroku
Jeśli już zdecydujecie się przenieść swój serwis bądź bloga do innego usługodawcy hostingowego (lub chcecie po prostu przenieść bloga na własną domenę), to w celu dokonania migracji trzeba będzie wykonać kilka czynności:
1. Skopiować pliki z serwera i przenieść je do nowego usługodawcy – można do tego użyć programu do zarządzania plikami przez FTP (np. FlashFXP lub Total Commander).
2. Skopiować bazę danych i przenieść ją na nowy serwer – można to zrobić logując się bezpośrednio do panelu bazy MySQL (phpMyAdmin) lub utworzyć kopię w panelu Waszego aktualnego hostingu (w większości przypadków mamy taką możliwość).
3. Zmienić adresy DNS domeny, tak by wskazywały na naszego nowego usługodawcę hostingowego (tzw. propagacja adresów DNS trwa maksymalnie do 24 godzin).
To w zasadzie tyle :) Oczywiście w wypadku platformy WordPress możemy wspomóc się wtyczką, która zrobi to za nas (przygotuje paczkę plików, który wystarczy załadować do nowej instalacji WP). Listę popularnych wtyczek znajdziecie tutaj. Osobiście polecam Wam dwie z nich – Duplicator i UpdraftPlus. Jeśli chodzi o sam proces przeniesienia, to wykonywałem go już wcześniej kilka razy dla innych serwisów. Tym razem jednak zdałem się na dział techniczny Futurehost, który załatwił sprawę (tak jak pisałem wcześniej – bez żadnych dodatkowych opłat) w niecałą godzinę, a mnie pozostała tylko zmiana adresów DNS domeny. Pozostaje jeszcze kwestia adresów mailowych, ale i tutaj można zdać się na pomoc techniczną nowego usługodawcy. A wierzcie mi, po trzech latach w home.pl – docenia się fakt, gdy firma traktuje klienta poważnie.
Hekko mi działa w porządku. Są mega tani, ale to nie wszystko co ma dla nas znaczenie. Najważniejsze, że serwer działa stabilnie, nie sprawia problemów – jest to akurat dla mnie kluczowe. I oby tak już dalej to wyglądało.
Futurehost jest w porządku, też mam tam konto, ale równie dobrze z czystym sumieniem pod WP polecam Zenboxa, działa stabilnie, szybko a panel cud miód malina.
Dzięki za informacje :) Sam również testowałem Zenboxa – jest w porządku, ale finalnie wybrałem Futurehost (świetna wydajność i rewelacyjna pomoc techniczna).