Najlepsze wtyczki WordPress 2023 – przydatne i darmowe!
Platforma WordPress przeszła długą drogę od swojego powstania i pierwszej publicznej wersji, która udostępniona została w maju 2003 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło, internet ewoluował, a systemy do zarządzania treścią (CMS) razem z nim. Kiedy w 2012 roku zakładałem naszego bloga, nie spodziewałem się, jak szybko WP stanie się dominującą platformą. Według statystyk z 2022 roku z WordPressa korzysta już ponad 43% wszystkich stron internetowych na świecie. Natomiast jeśli chodzi o statystyki wśród samych systemów CMS, to WP ma aktualnie ponad 65% udział w rynku. Czyni go to najszybciej rozwijająca się platformą dla stron internetowych ostatniej dekady! Poniżej kilka poradników dotyczących WordPressa, które wcześniej przygotowałem.
Jak dodać statystyki Google Analytics do WordPressa —> Przejdź do poradnika |
|
Top 10: Najlepsze wtyczki do WordPressa #1 (2014) —> Przejdź do poradnika |
|
Top 10: Najlepsze wtyczki do WordPressa #2 (2015) —> Przejdź do poradnika |
Sama instalacja i wstępna konfiguracja WordPressa jest w zasadzie bardzo prosta, większość firm hostingowych udostępnia również opcje automatycznej instalacji. Następnie czeka nas wybór odpowiedniego motywu i wtyczek, które pomogą rozbudować naszego bloga lub stronę o dodatkowe funkcje. Oczywiście tak naprawdę im mniej wtyczek, tym lepiej… zwłaszcza, że część z nich może znacząco wpłynąć na wydajność naszej strony. Sam jestem zwolennikiem wykorzystywania tylko tych najpotrzebniejszych pluginów. Zwłaszcza, że często wiele dodatkowych funkcjonalności możemy uzyskać modyfikując wykorzystywany szablon (motyw). Przejdźmy teraz do listy najlepszych i darmowych wtyczek do WordPressa w 2023 roku.
Spis treści:
1. Wtyczki SEO WordPress – optymalizacja i pozycjonowanie w wyszukiwarkach
2. Wtyczki do obsługi obrazów i galerii
3. Przywrócenie oryginalnego wyglądu edytora i widżetów
4. Gwiazdki w wynikach wyszukiwania, czyli Rich Snippets
5. Optymalizacja wideo z YouTube
6. Cache strony, optymalizacja oraz łączenie plików CSS i JS
7. Obsługa i zarządzanie komentarzami
8. Wyskakujące okienka, czyli pop-upy z dodatkową treścią
9. Spis treści oraz paginacja
10. Wydajny hosting WordPress to podstawa
1. Wtyczki SEO WordPress – optymalizacja i pozycjonowanie w wyszukiwarkach
Polecane wtyczki to Yoast SEO, All in One SEO, Rank Math SEO.
Pozycjonowanie WordPressa jest szczególnie ważnym tematem, który musi mieć na uwadze każda osoba tworząca swoją stronę czy bloga. Chciałbym więc polecić Wam trzy najlepsze darmowe wtyczki do SEO i optymalizacji. Wszystkie oferują podobny zakres funkcji, dlatego niezależnie od tego którą wybierzecie, to będziecie zadowoleni. Każda posiada również płatną wersję premium.
Niestety w dzisiejszych czasach samo przygotowanie odpowiedniego atrybutu „TITLE” czy „DESCRIPTION” już nie wystarcza. Musimy również skupić się na odpowiednim wykorzystaniu znaczników Schema.org. W skrócie są to dodatkowe oznaczenia w kodzie naszej strony (uporządkowane dane / dane strukturalne), które pomagają wyszukiwarkom na lepsze zrozumienie zawartości naszej witryny. Znaczników jest całe mnóstwo, a najpopularniejsze z nich znajdziecie tutaj oraz bezpośrednio na stronie projektu. Dobra wiadomość jest taka, że większość wtyczek SEO do WordPress dodaje je automatycznie lub przynajmniej w znacznym stopniu ułatwia ich integrację.
2. Wtyczki do obsługi obrazów i galerii
Polecany plugin to Responsive Lightbox & Gallery.
WordPress domyślnie posiada funkcję obsługi obrazów oraz umieszczania ich we wpisach. To jednak za mało i warto rozbudować ją przez dodanie np. pełnoekranowego podglądu plików graficznych i galerii na naszym blogu. Przez minione lata przetestowałem wiele wtyczek służących do tego celu i Responsive Lightbox & Gallery jest zdecydowanie najlepsza.
3. Przywrócenie oryginalnego wyglądu edytora i widżetów
Polecane wtyczki to Edytor klasyczny oraz Klasyczne widżety.
Wraz z kolejnymi aktualizacji WordPressa zostaliśmy zmuszeni do korzystania z nowego blokowego edytora postów (Gutenberg) oraz odświeżonego panelu widżetów. Nie każdemu jednak przypadły one do gustu, dlatego większość użytkowników zdecydowała się na powrót do starego (i bardziej funkcjonalnego) wyglądu.
4. Gwiazdki w wynikach wyszukiwania, czyli Rich Snippets
Polecana wtyczka to kk Star Rating.
Tak jak wspominaliśmy na początku, odpowiednie wykorzystanie znaczników Schema.org jest bardzo ważne. Zwłaszcza w kontekście polepszenia swojej widoczności w wyszukiwarkach. Dzięki kk Star Rating mamy możliwość dodania system oceny artykułów do naszej strony (przykład nieco niżej, pod tekstem). Średnia tych ocen może być następnie wyświetlana w wynikach wyszukiwania.
5. Optymalizacja wideo z YouTube
Polecana wtyczka to WP YouTube Lyte.
Po umieszczeniu linku do materiału wideo z YouTube w tekście, jego podgląd oraz skrypty do obsługi odtwarzacza ładują się przy każdym wejściu na stronę. Niestety w określonych przypadkach (np. przy wielu filmikach), może to znacząco spowolnić stronę. WP YouTube Lyte sprawia, że we wpisie wyświetlają się jedynie grafiki imitujące podgląd materiałów z YouTube. Dopiero po kliknięciu w obrazek wczytuje się samo wideo, a w większości przypadków użytkownicy nawet nie zauważą różnicy. Przykład poniżej.
6. Cache strony, optymalizacja oraz łączenie plików CSS i JS
Polecane wtyczki to Autoptimize / LiteSpeed Cache / Redis Object Cache.
Podobno w temacie optymalizacji zawsze można zrobić więcej, ale nie każdy ma na to czas. Wtyczka Autoptimize świetnie nada się do łączenia i optymalizacji skryptów na stronie, ma też kilka innych przydatnych funkcji. Jeśli jednak potrzebujecie czegoś do obsługi pamięci podręcznej (cache strony) czy pamięci obiektowej (Redis, Memcached, LSMCD), to LiteSpeed Cache sprawdzi się idealnie. Nie przestraszcie się tylko ilością dostęnych tam opcji. Natomiast Redis Object Cache warto wybrać w przypadku, gdy chcecie korzystać tylko z obsługi Redisa.
7. Obsługa i zarządzanie komentarzami
Polecana wtyczka to Comments – wpDiscuz.
Jeszcze do niedawna byłem zwolennikiem systemu komentarzy Disqus, który używałem przez wtyczkę Disqus Conditional Load. Jednak z biegiem czasu platforma ta przestała spełniać swoje zadanie i zaczęły ją trapić problemy techniczne (np. synchronizacja komentarzy z WP). Postanowiłem więc przejść na domyślny WordPressowy system komentarzy. Po drodze jednak przetestowałem wtyczkę wpDiscuz, która jest moim zdaniem najlepszym pluginem do tego zadania. Jeśli jednak nie macie na swoim blogu lub stronie zbyt dużo komentarzy, a nie doskwiera Wam problem ze spamem, to polecam po prostu zostać przy domyślnych ustawieniach.
8. Wyskakujące okienka, czyli pop-upy z dodatkową treścią
Polecana wtyczka to Boxzilla.
Zastosowań pop-upów jest wiele. Osobiście uważam, że najlepsze to zachęcenie użytkowników do odwiedzania wybranych przez nas artykułów. Oczywiście, o ile robimy to w delikatny i nienachalny sposób (np. w lewym dolnym rogu ekranu), co nie przeszkadza w czytaniu. Tak więc wbrew pozorom, wyskakujący pop-up nie musi zasłaniać nam pół ekranu, ani powodować frustracji.
9. Spis treści oraz paginacja
Polecane wtyczki to Easy Table of Contents / Table of Contents Plus oraz WP-PageNavi.
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że spis treści ułatwia nawigację w tekstach, zwłaszcza tych obszernych. Dzięki niemu można łatwo przejść do tej części artykułu, która nas interesuje. Natomiast jeśli pod listą wpisów widzicie linki z tytułami „Starsze posty” i „Nowsze posty”, to czas zainstalować wtyczkę do paginacji. Dzięki niej łatwiej będzie przeglądać np. listę wpisów w kategoriach czy archiwach.
10. Wydajny hosting WordPress to podstawa
Ostatni punkt to w zasadzie coś, o co powinniśmy zadbać już na początku, czyli szybki i wydajny hosting z dobrymi parametrami. Przez ostatnie 10 lat zarówno prywatnie jak i w pracy miałem styczność z większością firm hostingowych działających na terenie naszego kraju. Opisywałem zresztą przeprowadzkę z home.pl do Futurehost, które w kolejnych latach zostało przejęte przez CyberFolks. Ostatnio jednak z powodu rosnących cen postanowiłem przenieść bloga na inny hosting. Po przeprowadzeniu testów wybór padł na serwer w firmie Hostido, który polecam z uwagi na parametry i cenę – szczególnie atrakcyjną przy odnowieniu pakietu po 12 miesiącach.
Może dołączysz do dyskusji?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, możesz być pierwszy!