Czy naprawdę można zamienić życie w grę? Jane McGonigal i książka SuperBetter
Początkiem lutego tego roku w naszym kraju pojawiła się książka SuperBetter autorstwa Jane McGonigal – amerykańskiej psycholog gier, której nazwisko znalazło się na liście „10 najbardziej przełomowych idei” według New York Timesa. Ponadto może ona poszczycić się zdobyciem tytułu „Young Global Leader” na World Economic Forum. Za publikację książki odpowiada w naszym kraju wydawnictwo Czarna Owca. Zanim jednak przejdziemy do jej najnowszego dzieła, przyjrzyjmy się odrobinę historii autorki.
Jane McGonigal doznała w 2009 roku poważnego wstrząśnienia mózgu. Niestety jej stan nie ulegał poprawie i po 30 dniach od wypadku dalej dręczyły ją bóle, zawroty głowy i mdłości. Dręczona depresją i myślami samobójczymi nie mogła pracować, a nawet wstać z łóżka. Szukając wyjścia z sytuacji wpadła na pomysł stworzenia gry, która pomoże podnieść jej psychiczną odporność i przywrócić utracone zdrowie i kondycję. Na początku stworzyła proste ćwiczenia umysłowe, które stały się następnie częścią większego projektu, a jego podsumowaniem stała się właśnie książka SuperBetter.
Według autorki jej dzieło to w poradnik pomagający w realnym życiu obudzić w nas gracza. W istocie jest to jednak przede wszystkim program rozwoju osobistego (rzekomo skorzystało już blisko pół miliona osób), który ma za zadanie zmotywować nas do działa i (jeśli jest taka potrzeba) wyznaczyć nasze priorytety i poprawić relacje z najbliższymi. Ponadto doszła ona do wniosku, że praktycznie każda osoba, która przez większość swojego życia zajmowała się tylko pracą – na starość żałuje swoich wyborów i gdyby mogła cofnąć czas, przewartościowałaby swoje priorytety. Książka pomaga nam więc tego dokonać. Całość podzielona została na trzy części, z których każda ułatwi nam dotarcie do naszych mocnych stron. Program przewidziany jest na sześć tygodni.
Wedle założeń metoda wykorzystywana w książce ma uczynić nas silniejszymi, odważniejszymi i bardziej odpornymi. Ma również poprawiać nastrój, zmniejszać lęk i cierpienie oraz wzmacniać więzi rodzinne. Przede wszystkim jednak dzięki wykonywaniu prostych zadań ma zmotywować nas do działania i pomagać w dążeniu do osobistego sukcesu. Wiem, że te słowa brzmią dość górnolotnie i w zasadzie większość programów rozwoju osobistego wykorzystuje je w swoich założeniach. Niemniej jednak SuperBetter ma pewien potencjał i jest ciekawą alternatywą – zarówno dla osób, które szukają wyjścia z trudnej sytuacji, jak dla tych, którzy po prostu szukają motywacji do rozwijania swojego życia osobistego i zawodowego.
Przejdźmy teraz do najważniejszego pytania – Czy SuperBetter może zmienić nasze życie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony uważam, że każdy jest panem swojego losu i powinniśmy cały czas dbać o swój rozwój. Z drugiej strony, mnóstwo osób nie może poradzić sobie z różnorakimi traumami, lękami, depresją, czy po prostu z współczesnym tempem życia – a to niewątpliwie wpływa to na nasze relacje z otoczeniem. W takim wypadku SuperBetter może okazać się kołem ratunkowym, które pomoże nam odzyskać harmonię i spokój. Decyzję musicie jednak podjąć sami.
Książka dostępna jest online oraz w wybranych księgarniach w cenie około 30 zł.
Może dołączysz do dyskusji?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, możesz być pierwszy!