W to się grało 30 lat temu – 10 najlepszych gier na Amigę z mojego dzieciństwa
Amiga, czyli komputer produkowany przez firmę Commodore zapisał się w historii jako kultowa platforma, na którą powstało mnóstwo niezapomnianych tytułów. W latach 80. i na początku 90. Amiga była symbolem innowacyjności i doskonałej grafiki, a jej bogata biblioteka gier przyciągała zarówno pasjonatów komputerów, jak i laików, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z elektroniczną rozrywką. Dla mnie osobiście pozostanie w pamięci jako pierwszy komputer z którym miałem styczność. W 1995 rodzice podarowali mi używaną Amigę 600 (A600) jako prezent na gwiazdkę. Kto wie jak potoczyłoby się moje życie, gdybym dostał coś innego… Bez wątpienia w mojej pamięci na zawsze pozostanie również ten charakterystyczny ekran startowy.
Moje początki z Amigą nie były łatwe – zwłaszcza, że w owych czasach Internet w Polsce dopiero raczkował i ciężko było o jakiekolwiek poradniki. Na szczęście z pomocą przychodziła prasa drukowana i liczne magazyny dla zapaleńców (np. Amigowiec). Dodatkowo wiele osób spotykało się, by wymieniać się doświadczeniami i… dyskietkami. W końcu bez nośników z programami i grami Amiga stawała się praktycznie bezużyteczna. Chyba, że miało się wersje z dyskiem twardym, ale o ile dobrze pamiętam – należały one do rzadkości (przynajmniej w moim otoczeniu). Za to doskonale wspominam wieczory spędzone ze znajomymi i rodziną na wspólnym graniu. Mój wujek miał Amigę 500, tak więc zawsze po spotkaniach rodzinnych wspólnie graliśmy m.in. w wyścigi z serii Lotus. Jego wersja Amigi wyglądał dokładnie tak, jak ta poniżej.
Commodore Amiga to komputer produkowany od połowy lat 80. ubiegłego stulecia, który doczekał się łącznie kilkunastu modeli (najpopularniejsze to A500, A600 i A1200). Ponadto Amiga była jednym z najważniejszych komputerów domowych swojego czasu. Jej producent, czyli firma Commodore przeżywała wzloty i upadki, by ostatecznie zbankrutować w 1994 roku – więcej szczegółów znajdziecie tutaj i tutaj. Był to również okres naznaczony walką o klientów, którą twórcy Amigi toczyli z firmą Atari. Warto wspomnieć, że kilka lat temu Karolina przygotowała listę najlepszych gier na Atari, która wzbudziła nostalgię u wielu osób i przez kilka dni utrzymywała się na głównej stronie Wykopu! :) Okazało się wtedy, że wysłużone Atari dalej ma swoich fanów.
Top 10: Najlepsze gry na Atari Data publikacji: Październik 2015 |
Tym sposobem przechodzimy do dzisiejszej listy, czyli najlepszych gier na Amigę. Choć minęło kilkadziesiąt lat od ich wydania, wciąż potrafią być inspiracją i pozostają w pamięci wielu graczy jako prawdziwe arcydzieła. Dzisiejsze gry mogą czerpać wiele z tamtego okresu, a Amiga pozostaje w sercach fanów jako legendarna platforma, która jest rozwijana do dzisiaj. Przedstawiamy zatem dziesięć najlepszych gier na Amigę z mojego dzieciństwa, których nie sposób zapomnieć.
1. Seria Lotus (1990-1992)
Seria składa się łącznie z trzech części, które zostały również wydane razem jako Lotus Trilogy. Według mnie osobiście są to najlepsze gry wyścigowe stworzone na Amigę. Mamy tutaj do dyspozycji łącznie kilkadziesiąt świetnie skonstruowanych tras, można też zagrać w dwie osoby na podzielonym ekranie. Są to pierwsze wyścigi samochodowe w jakie grałem i na zawsze pozostaną w mojej pamięci.
2. Superfrog (1993)
Jedna z moich ulubionych platformówek z dzieciństwa. Jak na tamte czasy etapy były bardzo rozbudowane i wciągające. Tytuł ten wyróżniał również specyficzny, „bajkowy” klimat oraz różnorodność otoczenia i przeciwników. Gra stworzona została prze Team17 i doczekała się również konwersji na PC (MS-DOS).
3. Lemmings (1991)
Russell Kay, David Jones i Mike Dailly stworzyli wyjątkową i wciągającą grę logiczną, w której otrzymujemy za zadanie przeprowadzanie tytułowych lemingów przez labirynt przeszkód. Tytuł ten stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier na Amidze, a w kolejnych latach doczekał się kilku kontynuacji.
4 . Toki (1991)
Gra ta została oryginalnie wydana na automatach w 1989 roku. Na szczęście dwa lata później doczekała się portów na inne platformy (w tym na Amigę). Fabuła opowiada o tym, jak to zły czarownik porywa dziewczynę głównego bohatera, a jego samego zamienia w małpę! Na szczęści grafika i muzyka są o wiele lepsze od fabuły i musicie mi uwierzyć na słowo – ta gra ma swój niepowtarzalny urok!
5. The Secret of Monkey Island (1990)
Gra przygodowa stworzona przez Ron Gilberta i Tima Schafera, która bardzo szybko stała się klasykiem gatunku gier przygodowych i dała początek całej serii tytułów z uniwersum Monkey Island. Na wyróżnienie zasługują tutaj przede wszystkim klimat świata piratów oraz atmosfera tajemniczej wyspy. Warto również wspomnieć o absurdalnym humorze i świetnej oprawie audio-wizualnej.
6. Sid Meier’s Civilization (1992)
Cywilizacja to kultowa gra, której nikomu nie trzeba przedstawiać, ponadto jest ona rozwijana po dziś dzień. Tytuł ten oryginalnie stworzony został przez studio MicroProse, a głównym projektantem był oczywiście tytułowy Sid Meier. Może i wersja na Amigę wygląda dzisiaj trochę archaicznie, ale dalej potrafi wciągnąć.
7. Cannon Fodder (1993)
Tytuł ten jest połączeniem gry zręcznościowej ze strategią. W dodatku w bardzo humorystyczny sposób przedstawia obraz wojny. Gra doczekała się również konwersji na inne platformy oraz na telefony komórkowe. Z ciekawostek warto wspomnieć, że w 1994 roku Cannon Fodder zostało zakazana w Niemczech, rzekomo ze względu na gloryfikowanie wojny jako dobrej zabawy.
8. Alien Breed II (1992)
Druga część dobrze znanej serii Alien Breed. Jest to również kolejna gra w naszym zestawieniu stworzona przez Team17, tym razem jednak w konwencji horroru. Jest to tytuł z gatunku shoot’em up, czyli zadaniem gracza jest pokonanie możliwie jak największej liczby przeciwników pojawiających mu się na drodze.
9. Shadow of the Beast (1989)
Ta gra z 1989 roku była prawdziwym pokazem możliwości Amigi. Tytuł ten wyróżniała przede wszystkim mroczna atmosfera, sugestywna grafika i świetna ścieżka dźwiękowa – w tamtych czasach Shadow of the Beast naprawdę robiło wrażenie. Gra doczekała się dwóch kontynuacji, które również były świetne. Zresztą zobaczcie sami.
10. Bomberman / Dyna Blaster (1992)
Kultowa gra zręcznościowa stworzona pierwotnie w 1983 roku przez japońskie studio Hudson Soft. W kolejnych latach tytuł ten ukazywał się stopniowo na coraz większej ilości platform, by ostatecznie w zmodyfikowanej formie trafić na Amigę w 1992 roku.
BONUS: Sensible Soccer (1992)
Ta gra sportowa z 1992 roku jest często uważana za jedną z najbardziej kultowych gier piłkarskich wszech czasów. Ponadto tytuł ten był początkiem całej serii gier, w ramach której wydano łącznie kilkanaście tytułów. Może i dzisiaj grafika nie robi wrażenia, ale w latach 90. grając w Sensible Soccer można było poczuć prawdziwe piłkarskie emocje.
Pozostałe warte uwagi gry na Amigę
Tak, zdaję już sobie sprawę, że świetnych gier Amigę jest znacznie więcej! :) Przekonałem się zresztą o tym, gdy podzieliłem się niniejszą listą ze znajomymi. Poniżej więc kilka dodatkowych tytułów, które zdecydowanie warto sobie przypomnieć.
TurricanRok wydania: 1990 |
Turrican Longplay (Amiga) [QHD] |
Golden AxeRok wydania: 1990 |
Golden Axe Longplay (Amiga) [50 FPS] |
PrehistorikRok wydania: 1991 |
Prehistorik Longplay (Amiga) [50 FPS] |
Franko: The Crazy RevengeRok wydania: 1994 |
AMIGA 600 - Franko: The Crazy Revenge ( Bez cenzury) |
BenefactorRok wydania: 1994 |
Benefactor, Amiga - Part 1 - Overlooked Oldies |
North & SouthRok wydania: 1989 |
Amiga 500 Longplay [153] North & South |
Emulatory Amigi, czyli jak zagrać w stare gry dzisiaj?
Istnieje wiele emulatorów Commodore Amiga, które umożliwiają granie w gry i uruchamianie programów stworzonych pierwotnie na tę platformę. Większość z nich wymaga jedynie podstawowej konfiguracji, a instrukcje bez problemu znajdziecie w sieci. Pamiętajcie również, że w większości przypadków emulatory do prawidłowego działania wymagają plików ROM Amigi oraz plików (obrazów) z grami lub programami. Oto kilka popularnych emulatorów, które warto sprawdzić:
WinUAE: Jest to jeden z najbardziej popularnych emulatorów Amigi dla systemu Windows. Posiada wiele opcji konfiguracyjnych, umożliwiających dostosowanie emulacji do preferencji użytkownika.
FS-UAE: Emulator dostępny dla systemów Windows, macOS i Linux. Oferuje prosty interfejs użytkownika i wiele funkcji, takich jak obsługa kontrolerów USB, zapisywanie stanu gry i wiele innych.
WinFellow: Kolejny emulator dla systemu Windows, cechujący się wysoką kompatybilnością z oryginalnym oprogramowaniem Amigi. Jest łatwy w obsłudze i oferuje płynne działanie gier.
Witam, a co to była za gra że się biegało małym murzynkiem, coś w stylu jak w grze tarzan i nie mogę sobie przypomnieć tytułu, jak ktoś wie to napiszcie. Pozdrawiam
Cześć, jedyna gra która mi się kojarzy to właśnie „Tarzan Goes Ape”, ale ona wyszła zdaje się tylko na C64 i ZX Spectrum: https://www.youtube.com/watch?v=9F90rpaJ88Y
Musiałbyś zapytać na grupach związanych z Amigą, to może ktoś będzie w stanie pomóc.
Mam pytanie. Grałem w grę i był rzut z góry jak Alien Breed. Chodziło się pamperkiem, który nachylał sięnad znalezioną rzeczą i mówił ”Nic ciekawego”. Co to za gra ? Nazwa gry wyleciała mi z głolwy.
Cześć, musiałbyś podać więcej szczegółów. Najlepiej gdzie działa się akcja, jakie było otoczenie, czy rozgrywka miała jakieś cechy charakterystyczne? Próbowałem szukać, ale nie znalazłem nic pasującego. Na początku myślałem, że może to Cadaver, Special Forces albo Chaos Engine. Niestety to nic z tych tytułów. Najlepiej zapytaj na jakimś forum związanym z Amigą.
Grałem w:
– superfrog
– lemings
– cywlizacja
– dyma blaster
Reszty gier nei pamietam, za wszystkie bardzo dziekuje
Czyli mamy podobne wspomnienia. Coś czuje, że zacznę polowanie na Amigę 1200, fajnie by było odpalić te tytuły na oryginalnym sprzęcie. Ceny co prawda wysokie, ale taki retro sprzęt będzie już tylko drożał.
A ja się pytam gdzie Franko The Crazy Revenge? :)
Znam ją z dzieciństwa, ale jakoś wyleciała mi z głowy, a przecież jest kultowa… W każdym razie dodałem ją do listy.
Amiga to przede wszystkim aktywna Demoscena i masa pasjonatów, którzy nigdy nie pozwolą jej umrzeć. Zresztą co by nie mówić ten sprzęt wyprzedzał swoja epokę i był to pierwszy komputer dla wielu ówczesnych dzieciaków. Od siebie polecam obejrzeć sobie na youtube historię firmy Commodore.
Tak, dzięki za sugestię :) Korzystając z okazji wrzucam więc link do materiału o historii firmy Commodore i samej Amigi: https://www.youtube.com/watch?v=ws3DJF7MbMU
Mi brakuje gry Turrican… to była świetna platformówka i zaje*** jak na swoje czasy! Z ciekawostek o których mało kto wie to Quake i Doom też wyszły na Amigę, jak wiele innych gier z MS-DOS…
Ostatnio w pracy „pochwaliłem” się moją listą i chyba obudziłem u kilku osób ich ukrytego Amigowca :) W każdym razie zamierzam dodać kilka brakujących gier o których zapomniałem do listy – uczynię to niebawem.