Top 10: Najlepsze i najdziwniejsze seriale animowane dla dorosłych
Zapewne większość z Was myśląc o serialach animowanych dla dorosłych, ma przed oczami amerykańskie kreskówki (nie mylić z anime) pełne wulgaryzmów i dwuznacznych dowcipów. Wcale nie mija się to z prawdą, ponieważ tak właśnie się przyjęło. Przez ostatnie lata zdążyłem się jednak przekonać, że „bajki dla dorosłych” mogą być zupełnie inne od utartych schematów i to zarówno w dobrą, jak i złą stronę. Nie jest tajemnicą, że od wielu lat jestem fanem dziwnych i zakręconych animacji, o czym mogliście przeczytać m.in. w tekście o najlepszych anime z lat 80. i 90. czy przeglądając nasze listy polecanych filmów. Poniżej przykłady kilku starszych przeglądów filmowych.
Najbardziej zakręcone filmy według Gracza – Część 1 Data publikacji: Styczeń 2014 |
|
Najbardziej zakręcone filmy według Gracza – Część 3 Data publikacji: Grudzień 2014 |
|
Z cyklu Gracz poleca, czyli filmy które warto obejrzeć – Część 2 Data publikacji: Listopad 2016 |
Nasze dzisiejsze zestawienie jest rozwinięciem nieco wiekowej już listy najlepszych seriali animowanych dla Gracza, która powstała w 2013 roku. Bez wątpienia jest również nawiązaniem do tekstu z 2014 roku, w którym wspominałem ulubione filmy animowane z mojego dzieciństwa. A skoro już jesteśmy w temacie wspomnień z dawnych lat, to przy okazji możecie również zerknąć na listę najlepszych filmów animowanych Disneya. Oczywiście od tego czasu sporo się zmieniło, a sam obejrzałem nieco nowych animacji, dlatego postanowiłem bardziej rozwinąć ten temat. Tym sposobem macie przed sobą ulepszoną, jakże osobistą listę najlepszych i najdziwniejszych kreskówek, które miałem okazję obejrzeć. Zaczynajmy więc! :)
1. BoJack Horseman (2014–2020)
Twórca: Raphael Bob-Waksberg
Wciągający, wielowątkowy i mający w sobie mnóstwo odniesień do popkultury serial animowany. Głównym bohaterem jest podstarzały aktor i alkoholik, który lata świetności ma już dawno za sobą. Co jakiś czas nadarza się mu jednak okazja, by odbudować karierę i ponownie zaistnieć w show-biznesie. Niestety jego autodestrukcyjny sposób bycia i narcystyczny charakter powodują, że ciągle wpada w kłopoty oraz przeżywa masę dziwnych, strasznych i zabawnych sytuacji.
2. Miasteczko South Park (1997-obecnie)
Twórcy: Trey Parker, Matt Stone
Kultowy serial animowany, który doczekał się również kilku pełnometrażowych filmów. Perypetie bohaterów miasteczka South Park często poruszają kontrowersyjne kwestie oraz polityczne i kulturowe problemy Amerykanów. Oglądając go można szybko dowiedzieć się, co dzieje się za oceanem. Obrywa się również celebrytom i osobom publicznym. Ciężko znaleźć inną kreskówkę, która może pozwolić sobie na tak bezpośredni humor, czy wręcz wyśmiewanie dobrze znanych postaci.
3. Blok Ekipa (2013-obecnie)
Twórca: Bartosz Walaszek (SPInka Film Studio)
W moim osobistym rankingu absolutny numer 1 polskich seriali animowanych. Bartosz Walaszek (alias Grubas Walaszek) połączył najlepsze cechy ułańskiej fantazji polskich „ziomeczków” z opowieściami z blokowiska. W końcu jest to człowiek-legenda, który ma na swoim koncie m.in. takie bangiery jak: Kapitan Bomba (2007-2013) czy Bogdan Boner: Egzorcysta (2017-obecnie). Może w pewnym momencie wóda zryła banie, ale jak zawsze chłopaki dali z siebie wszystko, czyli… max 30% – i myk na 3 pozycję w rankingu! :)
4. Głowa rodziny / Family Guy (1999-obecnie)
Twórca: Seth MacFarlane
Podobnie jak w Miasteczku South Park, humor jest tutaj dość specyficzny i bardzo mocno czerpie z kultury amerykańskiej. Znajdziemy tutaj również wiele odniesień do aktualnej sytuacji w USA oraz na świecie. Twórca serii, czyli Seth MacFarlane to człowiek wielu talentów, który jest również aktorem i reżyserem. Przy okazji polecam Wam inny jego serial animowany, zatytułowany Amerykański tata (2005-obecnie) oraz oczywiście film Ted (2012) i jego kontynuację.
5. Simpsonowie / The Simpsons (1989-obecnie)
Twórca: Matt Groening
Żadna lista zawierająca najlepsze seriale animowane nie byłaby pełna bez kultowych Simpsonów! Po South Parku i Family Guy’u jest to trzecia najbardziej rozpoznawalna kreskówka dla dorosłych z Ameryki. Przygody tytułowej rodziny są już z nami od lat 80. i nieustannie bawią widzów na całym świecie. Warto również zainteresować się innymi animacjami od twórcy Simpsonów, czyli kreskówkom Futurama: Przygody Fry’a W Kosmosie (1999-obecnie) oraz Rozczarowani (2018-obecnie).
6. Pan Korniszonek / Mr. Pickles (2013-2019)
Twórcy: Will Carsola, Dave Stewart
Napisać o tej kreskówce, że jest brutalna, to jakby nie napisać nic… Poziom abstrakcji, surrealizmu i dziwnych rzeczy, które obserwujemy na ekranie jest po prostu nie do opisania. Powiedziałbym, że to trzeba zobaczyć na własne oczy, ale ten serial animowany zdecydowanie nie jest dla każdego. Dlatego odradzam oglądanie go osobom o słabych nerwach. Istne piekło na ekranie!
7. Rats on Cocaine (2003-2015)
Twórca: Dean Packis (Apocalypse Cartoons)
Jeśli zastanawiacie się jak wyglądałyby prace Amanita Design, gdyby coś poszło nie tak albo obsada wymieniłaby się na grupę satanistycznych morderców rodem z filmu Mandy – to tak właśnie wyglądają animacje od studia Apocalypse Cartoons. Zdecydowanie są to jedne z najbardziej wulgarnych i kontrowersyjnych kreskówek, jakie miałem przyjemność obejrzeć. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i obejrzeć materiał, który przygotował o sobie ich twórca – Dean Packis. W dość zabawnej formie (a jakżeby inaczej!) są tam opisane jego najwybitniejsze „dzieła”, takie jak Premie Petey, Father Tucker czy Rats on Cocaine, które zabiorą Was w odległe otchłanie Internetu…
8. Big Mouth (2017-obecnie)
Twórcy: Nick Kroll, Andrew Goldberg
Zabawny serial animowany o perypetiach grupy przyjaciół, którzy przechodzą okres dojrzewania. Po drodze „użerając” się z rodzicami, otoczeniem oraz nękającymi ich Potworami Hormonami. Nie obejdzie się również bez dwuznacznych czy wulgarnych scen, ale przy innych kreskówkach na tej liście… to zwykła bajka dla dorosłych :)
9. Włatcy móch (2006-2011)
Twórca: Bartosz Kędzierski
Swojego czasu serial ten był nazywany polskim Miasteczkiem South Park. Ma to jednak swoje uzasadnienie, w końcu poznajemy tutaj losy czworga uczniów szkoły podstawowej, którzy ciągle wpadają w kłopoty. Produkcja ta doczekała się również pełnometrażowej wersji o tytule Włatcy móch: Ćmoki, czopki i mondzioły, wydanej w 2009 roku. Warto jeszcze wspomnieć inną świetną kreskówkę, za którą odpowiadał Bartosz Kędzierski, czyli 1000 złych uczynków (2009).
10. Pozostałe warte uwagi kreskówki dla dorosłych
Zanim napiszecie, że o czymś zapomniałem, chciałem jeszcze zwrócić uwagę na kilka poniższych tytułów! To również świetne seriale animowane dla dorosłych, które chciałem wyróżnić. Oczywiście jak zawsze będę wdzięczny za propozycje, które możecie umieszczać w komentarzach poniżej.
Johnny Bravo (1997-2004)
Ziomek (1998)
SpongeBob Kanciastoporty (1999-obecnie)
Out There (2013)
Rick i Morty (2013-obecnie)
Paradise PD (2018-2022)
Może dołączysz do dyskusji?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, możesz być pierwszy!