Koniec legendarnego studia – zamknięcie Monolith Productions
Niektóre studia to coś więcej niż tylko zespoły deweloperskie – to kreatywne ekipy, które przez lata kształtowały oblicze elektronicznej rozrywki. Tym właśnie dla branży gier był zespół Monolith Productions. Niestety 25 lutego 2025 roku Warner Bros. Games ogłosiło zamknięcie studia, a wraz z nim wszystkich prowadzonych przez niego projektów. Od momentu swojego powstania w 1994, studio Monolith dostarczało graczom tytuły, które nie tylko zapadały w pamięć… ale również wyznaczały nowe standardy na kolejne lata. Więcej o ich najlepszych grach poniżej.
![]() |
Top 10: Najlepsze gry studia Monolith Data publikacji: Marzec 2016 |
Studio Monolith stworzyło wiele legendarnych serii, takich jak: Blood, No One Lives Forever, F.E.A.R., Condemned, kultowe Shogo: Mobile Armor Division oraz najlepszą grę w uniwersum Władcy Pierścieni – Śródziemie: Cień Mordoru. Przez ponad trzy dekady udowadniało, że potrafi łączyć nowatorskie mechaniki z wciągającą rozgrywką.
Historia studia Monolith Productions
Studio powstało w 1994 roku i szybko wyrobiło sobie markę dzięki unikalnemu podejściu do rozgrywki oraz innowacyjnym technologiom. Już w latach 90. firma pokazała swój talent, tworząc grę Blood – brutalnego i krwawego FPS-a. Kolejne lata przyniosły hity takie jak No One Lives Forever – szpiegowską strzelankę z doskonałym humorem, a także serię F.E.A.R., która do dziś uchodzi za jedno z najlepszych połączeń horroru i gry akcji.
Po przejęciu przez Warner Bros w 2004 roku, Monolith skupiło się na większych projektach. Efektem tego były gry osadzone w świecie Władcy Pierścieni – Śródziemie: Cień Mordoru (2014) i Śródziemie: Cień Wojny (2017). Oba tytuły zdobyły uznanie m.in. dzięki wykorzystaniu systemu Nemesis, który sprawiał, że przeciwnicy uczyli się i dostosowywali do stylu walki gracza. Warto jeszcze dodać, że większość gier studia bazowała na autorskim silniku graficznym o nazwie LithTech.
Zamknięcie studia oraz anulowanie gry Wonder Woman
Decyzja Warner Bros. Games o zamknięciu Monolith Productions w lutym 2025 roku wstrząsnęła całą branżą oraz społecznością graczy. Tym bardziej, że oprócz rozwiązania studia anulowano także grę Wonder Woman, nad którą pracowano od kilku lat. Zamknięcie studia, które od lat dostarczało innowacyjne i cenione gry, wydaje się zaskakującą decyzją. Co tak naprawdę stało za tym ruchem Warner Bros? Czy rzeczywiście było to uzasadnione cięcie kosztów, czy może kolejny przykład krótkowzrocznej polityki wielkich wydawców?
Ostatnim dużym projektem Monolith Productions była gra Wonder Woman, zapowiedziana w 2021 roku. Miał to być ambitny tytuł, w którym ikoniczna superbohaterka DC walczyłaby w otwartym świecie z wykorzystaniem systemu Nemesis. Gra miała ogromny potencjał. Trudno w to uwierzyć, ale mimo kilku lat produkcji i budżetu przekraczającego 100 milionów dolarów, projekt został anulowany. Oprócz Monolith Productions zamknięto również studia Player First Games oraz WB Games San Diego. Warner Bros argumentuje, że chce ograniczyć koszty i skoncentrować swoje zasoby na grach, które mają największy potencjał sprzedażowy.
Co dalej z kultowymi seriami?
Jak nietrudno się domyślić, zamknięcie Monolith Productions wywołało falę krytyki. Wielu fanów liczyło na powrót do serii F.E.A.R. lub kolejny tytuł osadzony w uniwersum Władcy Pierścieni. Dodatkowo zamknięto również oficjalną stronę studia (www.lith.com), gdzie znajdowało się ich całe portfolio. Czy Warner Bros podjęło dobrą decyzję? A może to kolejny dowód na stagnację w branży gier? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – Monolith Productions zostawiło po sobie niezapomniany ślad. Jestem też pewny, że zwolnieni pracownicy na pewno znajdą pracę w innych studiach.
Może dołączysz do dyskusji?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, możesz być pierwszy!